eTwinningovi projekti predstavljeni u Hrvatskom saboru kao primjeri dobre prakse

Na konferenciji Inovacije i digitalna tranzicija u zaštiti ljudskih prava koja je održana u Hrvatskom saboru 29. veljače 2024. brojne primjere dobre prakse predstavili su odgojno-obrazovni djelatnici i učenici, među kojima su bili i aktivni članovi eTwinninga.

 

eTwinningovi projekti predstavljeni u Hrvatskom saboru kao primjeri dobre prakse - Slika 1

 

Martina Jerković univ.spec.oec. prof. izvrstan savjetnik, i učenice Maja SilovMarija Begonja i Antonia Lilić iz Srednje škole Ivana Meštrovića Drniš predstavite su svoj rad s temom Mladi, ljudska prava i Internet te svoj eTwinningov projekt „Marko Marulić Judita 500 godina prvotiska“ koji je 2022. godine nagrađen nacionalnom nagradom Comet za najbolji eTwinningov projekt u školskoj godini 2021./2022. u kategoriji Strukovne i umjetničke škole.

 

"Novi koncepti učenja kao što su obrnuta učionica, personaliziranje, igrifikacija, suradničko učenje često se primjenjuju provođenjem različitih projekata, a posebice na platformi eTwinning jer su praktično primjenjivi i kroz kurikul predmeta isprepleteni međusobnim  vezama, a koje se poklapaju s potrebama na tržištu rada. Prilikom samog provođenja istih učenike se upoznaje dodatno s njihovima pravima, pravilnoj uporabi online prostora te ih se podsjeća na poštivanje ljudskih prava", naglasila je Martina Jerković.

 

eTwinningovi projekti predstavljeni u Hrvatskom saboru kao primjeri dobre prakse - Slika 2

 

O digitalnoj tranziciji u zdravstvenoj njezi i skrbi za pacijenta kroz poučavanje o očuvanju zdravlja i zaštite ljudskih prava govorili su Ana Mutić, mag.med.techn., nastavnik mentor, i Ivana Horvat, mag.med.techn., nastavnik mentor iz Škole za medicinske sestre Vinogradska. Iz iste su škole Inovativne pristupe poučavanja upotrebom digitalnih kompetencija u projektima razmjene mladih i Europskih snaga solidarnosti u funkciji promicanja svijesti o zaštiti ljudskih prava predstavile Monika Lovrek Seničić, mag.med.techn., doktorand, nastavnik mentor, i Ana Tomić, mag.med.techn., nastavnik mentor.

 

eTwinningovi projekti predstavljeni u Hrvatskom saboru kao primjeri dobre prakse - Slika 3

 

Inkluzija i ljudska prava u online okruženju bila je tema izlaganja Mirte Balog Lovreković, mag. prim. educ., i Maide Birač, prof. fizike iz Osnovne škole dr. Vinka Žganca, Zagreb. Ravnateljica Učeničkog doma Tina Ujevića Ivana Vukšić govorila je o ulozi digitalnih inovacija u promicanju ljudskih prava u učeničkim domovima.  

Ljudska prava u korištenju novih tehnologija u školskom okruženju bila je tema izlaganje ravnatelja Industrijske strojarske škole iz Zagreba Nenada Pavlinića, a o ulozi inovacija i kreativnosti u zaštiti prava djece i mladih govorili su Josip Filić, mag.ing.mech, i Dubravko Glivetić, mag.ing.mech., a Kristinka Lemaić, ing.stroj., i Iva Bojčić, mag.edu.croat. iz iste škole govorile su o sigurnom korištenju interneta koji je dio svih eTwinningovih projekata.

 

eTwinningovi projekti predstavljeni u Hrvatskom saboru kao primjeri dobre prakse - Slika 4

 

Razvoj aktivnoga građanstva i osnaživanje inovativnog razmišljanja učenika u funkciji zaštite ljudskih prava bila je tema izlaganja Snježane Klarić, dipl. politologinje, ravnateljice Strojarske i prometne škole u Varaždinu te eTwinning ambasadorice Ane Marketin-Sedlar, dipl.ing. strojarstva, kao i maturant iz iste škole Mateo Zrinski. "Razvoj aktivnog građanstva i osnaživanje inovativnog razmišljanja učenika strukovnih zanimanja u Strojarskoj i prometnoj školi potiče se kroz općeobrazovne i strukovne predmete. Ljudska prava su temeljne vrijednosti koje trebaju biti zaštićene i promicane u svim segmentima našeg društva. U tom kontekstu, obrazovanje igra ključnu ulogu u oblikovanju budućih generacija koje će biti osviještene i angažirane u promicanju pravednosti, jednakosti i poštovanja ljudskih prava", naglasila je ravnateljica Snježana Klarić. 

 

eTwinningovi projekti predstavljeni u Hrvatskom saboru kao primjeri dobre prakse - Slika 5

 

Vida Bilogrević Gatolin i njezina učenica Matea Štefanac Mihaljević iz zagrebačke Osnovne škole Ive Andrića govorile su o promicanju ljudskih prava, inovacija i uspješne digitalne tranzicije kroz poticanje ravnomjernog uključivanja učenika oba spola u STEAM projekte. "U program Comenius, a zatim i Erasmus+ sam uključena od svojih početaka na mjestu učiteljice već više od 14 godina. Osim ovih, uključena sam i u eTwinning. Ove programe vidim kao instrumente poboljšanja uvjeta i kvalitete rada i osobnog razvoja, što je i logično jer je opći cilj programa cjeloživotnim učenjem podupirati obrazovni, profesionalni i osobni razvoj ljudi u području obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta u Europi i šire, što doprinosi održivom rastu, kvaliteti radnih mjesta, socijalnoj koheziji, poticanju inovacija te jačanju europskog identiteta i aktivnoga građanstva", naglasila je gospođa Bilogrević Gatolin

 

eTwinningovi projekti predstavljeni u Hrvatskom saboru kao primjeri dobre prakse - Slika 6

 

eTwinningovi projekti predstavljeni u Hrvatskom saboru kao primjeri dobre prakse - Slika 7

 

Konferencija je organizirana sa svrhom promicanja inovacija, dijaloga među dionicima te bolje razumijevanje inovacija i digitalne tranzicije na ljudska prava. Uvodni dio s pozdravnim govorima Ermine Lekaj Prljaskaj, saborske zastupnice, i dr. sc. Ivana Malenice, ministra pravosuđa i uprave Ministarstva pravosuđa i uprave Republike Hrvatske moderirao je prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga, predsjednik Hrvatske zajednice inovatora. Uvodno izlaganje: "Inovacije i digitalna tranzicija u zaštiti ljudskih prava" predstavio je izv. prof. dr. sc. Mario Krešić, prodekan Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. U panel-raspravi sudjelovali su panelisti Ermina Lekaj Prljaskaj, saborska zastupnica, prof. dr. sc. Ivan Koprić, dekan Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, izv. prof. dr. sc. Marko Jurić, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Marko Novak, dekan Europskog pravnog fakulteta Nove univerze, Slovenija i Darijo Jurišić, zamjenik pravobranitelja - Pravobranitelj za osobe s invaliditetom.

 

eTwinningovi projekti predstavljeni u Hrvatskom saboru kao primjeri dobre prakse - Slika 8

 

Uz hrvatske primjere, predstavljeni su i primjeri dobre prakse iz Ukrajine i Švedske, kao i rad znanstvenice na doktorskom studiju Oxford Business College (UK).

 

eTwinningovi projekti predstavljeni u Hrvatskom saboru kao primjeri dobre prakse - Slika 9

 

datum objave: 29.02.2024.